Sie Sind auf: Nowe ciągniki w zbiorach Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Mittwoch
Juni
2021

Nareszcie są! W poniedziałek 28 czerwca br. przyjechały do Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu 3 odrestaurowane i sprawne technicznie zabytkowe ciągniki. Ich zakup był możliwy dzięki realizacji zadania „Poszerzenie kolekcji zabytkowych ciągników rolniczych”. Do ciechanowieckiej kolekcji dołączyły: niemiecki ciągnik Hanomag AGR 38 z 1938 r., niemiecki ciągnik Lanz Acker-Bulldog HN 3 D 7506 z 1941 r. i angielski ciągnik Fordson E27N Major z 1948 r. Tym sposobem cały zbiór liczy już 62 ciągniki.

Model Hanomag AGR 38 produkowano w latach 1936-1942 w Hanowerze. Niektóre źródła podają, że produkcję zakończono w 1943 roku. W podanym czasie wyprodukowano tylko 430 sztuk tych ciągników w wersji na kołach pneumatycznych. Do naszych czasów zachowało się jedynie kilkanaście (10-12 szt.) egzemplarzy, głównie w Niemczech.

Produkcję modelu Lanz Acker-Bulldog HN 3 D 7506 rozpoczęto w Mannheim w 1935 r. i trwała ona do 1942 r. Następnie została przerwana i wznowiona w latach 1945-1952. Początkowo w latach 1935-1936 produkowano pod oznaczeniem HN 3 D 7506 ciągniki o mocy 20 KM. Wyprodukowano w tym okresie 403 egzemplarze z silnikami 20-konnymi. Następnie od 1936 r. zwiększono ich moc do 25 KM. W latach 1936-1942 wyprodukowano 12 994 sztuk, a w latach 1945-1952 – 9 501.

Fordson E27N Major był popularną maszyną wśród rolników europejskich, amerykańskich i australijskich. Produkowano go w londyńskiej dzielnicy Dagenham od marca 1945 r. do 1952 r. W wymienionym czasie taśmę produkcyjną opuściło 236 470 egzemplarzy tego modelu.

Wszystkie zakupione ciągniki są obecnie bardzo cennymi zabytkami techniki. Bezpośrednio po rozładunku oraz wykonaniu dokumentacji filmowej i zdjęciowej trafiły one na wystawę stałą w pawilonie techniki rolniczej, gdzie mogą być oglądane przez odwiedzających nas turystów. Dla tych którzy z różnych względów nie mogą osobiście dotrzeć do naszego muzeum zamieszczamy fotorelację z ich przybycia.

Zakup dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Rozbudowa zbiorów muzealnych oraz środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.