30 czerwca 2023 r. w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odsłonięto tablicę poświęconą współzałożycielowi Towarzystwa Miłośników Ciechanowca i współtwórcy Muzeum – doktorowi Pawłowi Olszewskiemu. Odsłonięcia dokonali Jego prawnukowie.
Spotkanie było doskonałą okazją do wspomnień, nie tylko o postaci Doktora Olszewskiego, ale też o powstaniu placówki. Rodzina, przyjaciele oraz znajomi w barwny sposób wspominali Jego działalność społeczną i mocny, niezłomny charakter. Uroczystości towarzyszył pokaz filmu, którego głównym bohaterem był Paweł Olszewski, wyreżyserowanego i wyprodukowanego w 1981 r. przez Andrzeja Chodakowskiego, pt. ,,Na każde zawołanie’’. Goście mogli również obejrzeć pamiątki i fotografie, które Doktor po sobie pozostawił.
Paweł Olszewski urodził się 16 stycznia 1901 r. we wsi Koce-Basie nieopodal Ciechanowca. Był synem Antoniego i Leokadii Olszewskich. Razem z rodzeństwem pobierał nauki w domu, później kontynuował naukę w Wilnie. Tam też w 1929 r. zdobył dyplom lekarza medycyny.
Był ochotnikiem do Wojska Polskiego w 1920 r., w czasie drugiej wojny został zmobilizowany do pułku w Kobryniu, po czym trafił do obozu jenieckiego. W niewoli leczył żołnierzy z ran postrzałowych. Po wyjściu z obozu trafił ponownie do Ciechanowca, gdzie sytuacja nie była łatwiejsza. Był jedynym lekarzem, ale leczył wszystkich bez względu na poglądy pacjentów.
Po zakończeniu działań wojennych rozpoczął działalność społeczną. Widząc zniszczone miasto wspomagał odbudowę systemu edukacji, zaplecza medycznego i kulturalnego. W 1962 r. był współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Miasta Ciechanowca, którego w późniejszych latach był prezesem. To Jego pracy zawdzięczamy pierwsze eksponaty, które trafiły na wystawy w Muzeum Rolnictwa. Otrzymywał je od swoich pacjentów w zamian za porady lekarskie. Zmarł w grudniu 1990 r. i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Bogutach-Piankach.
Działalność społeczna Pawła Olszewskiego niewątpliwie przyczyniła się do rozwoju Ciechanowca i powstania naszej placówki, dlatego by pamięć o Nim nie zginęła, w holu pałacu osłonięto tablicę upamiętającą Doktora.
Tekst opracowała Marlena Brzozowska
Fot. Monika Garalowska