Sie Sind auf: Ogólnopolska konferencja naukowa "Być Kobietą… Kobiety Podlasia i Mazowsza w latach 1918-1945" - 11-12 września 2024 r.

Mittwoch
März

Ogólnopolska konferencja naukowa
Być Kobietą …
Kobiety Podlasia i Mazowsza w latach 1918-1945

Termin: 11-12 września 2024 r.

Miejsce: siedziba Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, ul. Pałacowa 5

Opis konferencji:
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu i Towarzystwo Naukowe Societas Scietniarum Klukoviana et Jablonovianae zapraszają do wzięcia udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej pt: „Być kobietą … Kobiety Podlasia i Mazowsza w latach 1918-1945”. W ubiegłym roku odbyła się pierwsza odsłona konferencji poświęconej mieszkankom interesujących nas regionów. Omówiono wówczas wiele aspektów życia kobiet na polach: aktywności społecznej, gospodarczej, politycznej, militarnej, strategii matrymonialnej, życia rodzinnego etc. w dobie I Rzeczypospolitej i w czasach rozbiorów, kończąc na 1918 r. Na sesji nie zabrakło przy tym biograficznych przedstawień sylwetek mniej lub bardziej znanych Podlasianek i Mazowszanek.

Tegoroczna konferencja ma na celu przedstawienie wyników badań nad szeroko pojmowaną problematyką kobiecą z okresu II Rzeczypospolitej oraz II wojny światowej. Proponowane zagadnienia, podobnie jak w poprzedniej edycji, obejmują różnorodne aspekty życia kobiet ze wszystkich warstw społecznych np.: aktywność społeczna, gospodarcza, polityczna, militarna, edukacja, życie rodzinne etc.

Chcąc by konferencja miała charakter interdyscyplinarny, do wzięcia w niej udziału zapraszamy: historyków, regionalistów, etnografów, socjologów, muzealników i wszystkich innych badaczy, którym bliska jest podejmowana przez nas problematyka.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają nocleg oraz wyżywienie. Pokłosiem konferencji będzie publikacja, w której ukażą się artykuły pokonferencyjne z obu sesji z cyklu „Być Kobietą …” z lat 2023-2024.

Zgłoszenia prosimy składać telefonicznie pod numerem: 86 224 42 03 lub mailowo na adres: info@muzeumrolnictwa.pl z dopiskiem „Konferencja Być Kobietą”

Osoby odpowiedzialne za organizację konferencji:
Eryk Kotkowicz
Marlena Brzozowska