19 października w Muzeum Rolnictwa odbyło się uroczyste otwarcie wystawy czasowej przygotowanej przez pracowników Działu Tradycji Zielarskich. Wystawa zatytułowana "Rośliny lecznicze w ekslibrisie" prezentuje wybraną cząstkę twórczości wybitnego ekslibrisisty, doktora farmacji, pracownika Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego - Krzysztofa Kmiecia. Spośród grubo ponad 2 tysięcy ekslibrisów tego artysty wybrano 144 - każdy przedstawiający inny gatunek rośliny leczniczej i każdy dedykowany innej osobie. I tak znajdziemy tu ekslibrisy między innymi Roberta Makłowicza, Krzysztofa Globisza, Michała Ogórka oraz wielu kolegów "po fachu" - farmaceutów i zielarzy.
Uroczystego otwarcia wystawy dokonał sam Krzysztof Kmieć, który przyjechał z Krakowa, aby opowiedzieć o swoim życiu, pracy i twórczości. Dr Kmieć żartował, że już się nie może doczekać emerytury, aby móc całkowicie poświęcić się tworzeniu ekslibrisów. Jednak prezentowana wystawa pokazuje, że w jego przypadku praca i twórczość w dużej mierze przenikają się nawzajem. - W pracy zajmuję się roślinami leczniczymi i one dość często przewijają się także w moich grafikach - mówił autor.
Zaproszeni goście mięli okazję zapoznać się z warsztatem i narzędziami pracy ekslibrisisty, które okazały się nader proste w zestawieniu z kunsztem i precyzją gotowych ekslibrisów. Niewielkie skrawki linoleum i dwa dłutka - otóż i wszystko, czego dr Kmieć potrzebuje, aby tworzyć te niewielkie dziełka sztuki. Co istotne, wykonywane przez dr Kmiecia ekslibrisy nie są dziełem przypadku, lecz efektem przemyślanego i bardzo indywidualnego dla konkretnego odbiorcy pomysłu. Osoba, do której należy ekslibris niewątpliwie znajdzie w nim zaszyfrowaną informację o sobie, swojej pracy, pasji - informację często przekazaną humorystycznie, ale zawsze w sposób trafny i wysmakowany. Tak też było w przypadku ekslibrisu, który dr Kmieć przygotował specjalnie na otwarcie swojej wystawy w Muzeum Rolnictwa i podarował Pani Dyrektor Dorocie Łapiak.
Wystawa „Rośliny lecznicze w ekslibrisie” prezentowana jest w zabytkowym dworku, w otoczeniu pęczków aromatycznych ziół i wijących się pędów chmielu. Dyrekcja i pracownicy Muzeum serdecznie zapraszają wszystkich miłośników dobrej grafiki do odwiedzenia Ciechanowca i obejrzenia wystawy, która dostępna tu będzie do połowy miesiąca grudnia.
Dorota Gnatowska