Początki imprezy folklorystycznej zwanej Podlaskim Świętem Chleba sięgają roku 1991, kiedy to na terenie skansenu zorganizowano uroczystość dożynkową. Zboże było rozkładane na wygonie i zbierane sierpami.
W 1998 r. dożynki zyskały miano dożynek powiatowych uzyskując znaczne wsparcie finansowe ze strony Starostwa Powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem.
W 2001 roku z inicjatywy ówczesnego burmistrza Ciechanowca Stanisława Łapiaka we współpracy z cechem piekarzy z Podlasia i Mazowsza narodziła się idea Podlaskiego Święta Chleba. Od tego czasu Podlaskie Święto Chleba rozrasta się co roku o nowe pokazy i atrakcje, aby dziś otrzymać miano największej imprezy folklorystycznej nie tylko w Województwie Podlaskim, ale jednej z największych w Polsce. Każdego roku gromadzi prawie 30 tysięcy widzów z różnych regionów Polski oraz zagranicy.
Patronat honorowy nad tegoroczną edycją imprezy objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Podlaski oraz Marszałek Województwa Podlaskiego. Współorganizatorami imprezy był Starosta Wysokomazowiecki oraz Burmistrz Ciechanowca. Partnerem imprezy był PGE Energia Odnawialna. Partnerem medialnym imprezy było Polskie Radio Białystok.
Patronat medialny nad imprezą objęły: Polskie Radio Dla Ciebie, Wrota Podlasia, Białystok-OnLine, Katolickie Radio Podlasie, Głos Siemiatycz, Wysokomazowiecki24 oraz Podlasie24. Audycje na żywo transmitowane były w RDC, Radiu Białystok, Telewizji Polskiej oraz na różnych portalach internetowych.
Imprezę, jak co roku rozpoczęła niezwykle uroczysta Msza Święta w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej
w Ciechanowcu, po zakończeniu której goście i zespoły folklorystyczne zaprzęgami konnymi wrócili do muzeum. Barwny korowód otwierał wóz drabiniasty z wieńcem dożynkowym. Tuż za nim jechały wozy konne i bryczki
z zespołami: Polne Maki z Dołubowa, Kalina z Żurobc, Zespół Pieśni i Tańca Klekociaki z Bociek, Zespół Pieśni i Tańca BezWianka z Ostrowi Mazowieckiej oraz kapela ludowa Pasieka z Platerowa.
Dyrektor Dorota Łapiak wspólnie z gośćmi uroczyście otworzyła XVII Podlaskie Święto Chleba tradycyjnym już przełamaniem 6-metrowej chałki upieczonej w Piekarni Kobus w Ciechanowcu. Wśród gości tegorocznego Święta Chleba obecni byli m.in.: Jacek Bogucki - wiceminister Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jarosław Zieliński - wiceminister Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Jolanta Rusiniak - sekretarz Rady Ministrów w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Tadeusz Romańczuk – senator RP, Jerzy Leszczyński - Marszałek Województwa Podlaskiego, Bogdan Zieliński- Starosta Wysokomazowiecki, Daniel Kołnierowicz- Podlaski Wojewódzki Komendant Policji, Mirosław Reczko – Burmistrz Ciechanowca.
Wyjątkową i jedyną w skali kraju atrakcją cieszącą oko nie tylko koneserów starych pojazdów była Parada Zabytkowych Ciągników i Ciągówek oraz Lokomobil. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu jest właścicielem największej w Polsce kolekcji polskich i zagranicznych ciągników, która obecnie liczy 44 sztuki oraz 10 lokomobil. Najstarszy ciągnik - Titan 10-20 liczy 99 lat, a najmłodszy - Newa MB-1 ma 26 lat. W paradzie udział wzięły następujące ciągniki: Rumely OIL-PULL X25-40 z 1929 r., Ursus C-330 z 1971 r., Białoruś JUMZ-6M z 1976 r., Ursus C-4011 z 1968 r., Ursus C-375 z 1968 r., Nośnik narzędzi RS 09 z 1966 r., Ursus C-328 z 1963 r., Ursus C-325 z 1962 r., Kramer KLS 140 z 1960 r., Zetor T- 25 K z 1956 r., Lanz Alldog A1305 z 1955 r., Ursus C-45 z 1948 r., Deutz F1M414 z 1941 r., Lanz HM 8 MOPS z 1923 r oraz Lokomobila BW z 2012 r. i Lokomobila Frick Eclipse z 1913 r.
Na placu przy zabytkowym, muzealnym kościele odbył się pokaz święcenia zwierząt, w którym udział wzięły udział nasze muzealne zwierzęta: konie, owce oraz kozy. Zwierzęta poświęcił proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Ciechanowcu – ks. Andrzej Polakowski. Dawniej, zwyczaj święcenia zwierząt przeprowadzano z okazji uroczystości kościelnych na Św. Rocha, który miał chronić ludzi i zwierzęta przed zarazami i wszelkimi chorobami.
W polowym piecu chlebowym przy wiatraku przez cały dzień wypiekany był wiejski chleb na zakwasie, którym, po upieczeniu, można było się poczęstować. Tu również można było posłuchać o zwyczajach związanych z pieczeniem chleba.
Pokaz żniwny rozpoczął się żęciem żyta za pomocą sierpów, a następnie kos. Po ustawieniu w dziesiątki związanego w snopy zboża, żniwiarze zaprezentowali obrzęd zdobienia przepiórki i jej oborania. Następnie
w barwnym korowodzie z równianką, chlebem i wieńcem dożynkowym udali się do dworu, gdzie gospodarze po uroczystym powitaniu ugościli ich, wyprawiając dożynki. Następnym punktem prac polowych był pokaz młócenia zboża młocarnią Warmianką MSC-7 z 1984 r. napędzaną lokomobilą z 1922 r. firmy „HEINRICH LANZ” z Mannheim. Zboże młócone było również tradycyjną młocarnią szerokomłotną SM 1-A z 1959 r. napędzaną silnikiem stacjonarnym S-320 z 1964 r. Równolegle w jednej ze stodół na skansenie odbywał się pokaz młócenia zboża cepami na klepisku.
Podlaskie Święto Chleba to nie tylko pokaz dawnych tradycji żniwnych ale również prezentacja firm piekarniczych z całej Polski i z zagranicy. W roku bieżącym na gazonie przed pałacem wystawiło się 30 stoisk piekarniczych, z których pięć zostało nagrodzonych: Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymała rodzina Malinowskich ze wsi Czaje Wólka za Wiejski Wypiek Chleba, Puchar Wojewody Podlaskiego otrzymała Piekarnia Sarmacka Andrzeja Fibicha, Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymała Piekarnia Kurpiowska Serafin Andrzeja Żubrowskiego, Puchar Starosty Wysokomazowieckiego otrzymał Zbigniew Prusaczyk z Łodzi oraz Puchar Dyrektora Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu otrzymała piekarnia Zakład Piekarniczy Elżbieta Olszyńska z Koluszek.
W konkursie na wykonanie równianki wzięło udział 181 bukietów żniwnych wykonanych w domu lub w muzealnej zagrodzie drobnoszlachetnej z przygotowanego tu zboża, ziół, kwiatów i warzyw. Zgodnie z tradycją bukiety święcone były w kościele 15 sierpnia w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwanym świętem Matki Boskiej Zielnej. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, które ufundowali: Młyn Ciechanowiec Jachimczuk i Stanisławski, Państwo Boczkowscy z Rudki, Deco Taras z Ciechanowca oraz muzeum.
Przez cały dzień imprezy można było zwiedzać zabytkowe obiekty i wystawy m.in. dworską powozownię, kościół z Bogut, wikarówkę z Kuleszy Kościelnych, chaty skansenowskie, kolekcję pisanek w dworze ziemiańskim, młyn wodny, wystawę Tradycji Zielarskich w podpiwniczeniu oficyny oraz kolekcję maszyn rolniczych w pawilonie.
W zagrodzie białoruskiej gościliśmy pracowników Państwowego Muzeum Kultury Ludowej i Życia Codziennego w Mińsku, którzy prezentowali swoją sztukę ludową, zwyczaje rodzinne i religijne, muzykę oraz zabawy.
Na terenie skansenu swoje stoiska rozłożyli twórcy ludowi, handlarze rękodziełem i rzemieślnicy.
Atrakcyjności temu wydarzeniu dodawały występy kapel ludowych i zespołów folklorystycznych, które umilały pobyt w muzeum. Na scenach przed pałacem i w skansenie wystąpiły: Warszawska Kapela z Targówka, Kapela Kłosy, Sterdyniacy ze Sterdyni, Kapela Wuja Krzycha ze Skrzeszewa, Kapela Czarnoleska z Czarnej Białostockiej, ZL Kalina z Żurobic, ZPiT Klekociaki z Bociek, Zespół Pasieka z Platerowa, ZPiT BezWianka z Ostrowi Mazowieckiej, Zespół Polne Maki z Dołubowa oraz ZPIT Podlaskie Kukułki z Bielska Podlaskiego.
Od godziny 17.00 na scenie głównej w amfiteatrze wystąpiły gwiazdy tegorocznego Podlaskiego Święta Chleba czyli Zespół Projekt Klenczon, klasyka polskiej muzyki rockowej - Małgorzata Ostrowska oraz Poparzeni Kawą Trzy.
Sponsorem strategicznym XVII Podlaskiego Święta Chleba był Bank Spółdzielczy w Ciechanowcu. Partnerem finansowym imprezy była firma PGE Energia Odnawialna S.A.
Sponsorami Podlaskiego Święta Chleba byli również: Spółdzielczy Bank Rozwoju w Szepietowie, Przedsiębiorstwo Drogowe SOKOLIK Białystok, Pol-Krusz Zbigniew Wojno z Szepietowa, ENERGO Sp. z o.o. Importer węgla kamiennego z Bielska Podlaskiego, Spółdzielnia Rolniczo-Spożywcza JEDNOŚĆ w Ciechanowcu, Sklep Meblowy BUDLEWSCY z Ciechanowca, Młyn Ciechanowiec Jachimczuk i Stanisławski, Biuro Rachunkowe Maria Laskowska w Ciechanowcu, PRIMAG Zakład Usługowy Danuta Kiliszek z Ciechanowca, M-Geo Biuro Geodezji Zbigniew Milewski Wysokie Mazowieckie, Apteka im. prof. W. Strażewicza Lech Chochlew z Ciechanowca, Eugenia i Roman Murawscy z Ciechanowca, Piekarnia KOBUS Mirosław i Krystyna Kobus z Ciechanowca, Cukiernia BEZA Ciszkowscy z Ciechanowca, PPHU SOKÓŁ Jan Sokołowski z Brańska, Ewa i Wojciech Boczkowscy z Rudki, DekoTaras Tadeusz Łochnicki z Ciechanowca.