Sie Sind auf: Projekt „Zakup kolekcji zabytkowych ciągników rolniczych”

Projekt „Zakup kolekcji zabytkowych ciągników rolniczych”

Projekt „Zakup kolekcji zabytkowych ciągników rolniczych”

W dniu 13 maja 2019 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zawarł umowę z Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu w sprawie dofinansowania zadania "Zakup kolekcji zabytkowych ciągników rolniczych" w ramach programu Kolekcje muzealne. Projekt został dofinansowany kwotą 250 000 zł ze środków finansowych MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, co stanowi 64,87% całkowitego kosztu zadania. Wkład własny do projektu zabezpieczył Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w kwocie 135 400 zł (35,13%). W ramach zadania Muzeum zakupi 4 szt. odrestaurowanych i sprawnych technicznie zabytkowych ciągników. Trzech zagranicznych: Deutz F1M414 z 1941 r. w wersji na szerokich metalowych kołach, Lanz Bulldog HR 8 D 9531 z 1944 r. w wersji transportowej, Porsche-Diesel Super Export 329 z 1963 r. i jednego polskiego Tur-10D z 1984 r. Ciągniki zagraniczne są unikatowymi modelami, poszukiwanymi przez muzea techniczne i kolekcjonerów na całym świecie. W Polsce są jedynymi, zachowanymi w takich wersjach egzemplarzami. Ciągnik Tur-10D jest reprezentatywny dla polskiego rolnictwa lat 80. XX w. i również obecnie rzadko spotykany z racji niewielkiej ilości wyprodukowanych egzemplarzy. Ciągniki bezpośrednio po zakupie zostaną udostępnione zwiedzającym w naszym Muzeum na wystawie stałej poświęconej technice rolniczej.
Planowane do zakupu obiekty poszerzą do 57 sztuk istniejącą już kolekcję. Jest ona największą w Polsce muzealną kolekcją sprawnych technicznie ciągników. Zakup 4 nowych modeli jeszcze bardziej ją uatrakcyjni. Wzrośnie znacząco ranga całej kolekcji i jej rozpoznawalność wśród turystów polskich i zagranicznych. Obiekty będą używane także do pokazów pracy. Najbliższy pokaz przewidujemy 18 maja br. w trakcie Europejskiej Nocy Muzeów.