Kierownik działu, kustosz - mgr inż. Marek Wiśniewski
Dział Techniki Rolniczej gromadzi, konserwuje i upowszechnia zbiory z zakresu szeroko pojętej techniki rolniczej, czyli maszyny i narzędzia rolnicze produkcji polskich fabryk i wytwórni, jak również napływających do Polski z krajów sąsiednich. Wszystkie ekspozycje Działu mają na celu pokazanie historycznego ciągu rozwojowego w polskiej myśli technicznej i zachodzących w niej przemianach, zwłaszcza na terenach północno-wschodniej Polski. Ukazują one również infiltrację rolniczego przemysłu zagranicznego na te ziemie.
Dział zbiera także wszelkie dokumenty dotyczące historii fabryk i wytwórni maszyn i narzędzi rolniczych na ziemiach Polskich, oraz pamiątki po ich właścicielach i ludziach nauki związanych z tą dziedziną przemysłu.
Dział Techniki został utworzony 1 sierpnia 1971 r. i jest jednym z najstarszych działów Muzeum. Na szerszą skalę zaczęto gromadzić zbiory Działu, gdy zarysowała się perspektywa zaadoptowania dawnej powozowni dworskiej z 1866 r. w celu stworzenia ekspozycji przedstawiającej transport wiejski. Z uwagi na małą powierzchnię wystawową powozowni (120 m2) w zestawieniu z dużymi wymiarami eksponatów postanowiono dobudować do niej pawilon wystawowy. W 1974 r. oddano do użytku wykonany ze stali, drewna i szkła pawilon
o powierzchni 450 m2, który początkowo służył jako zaplecze magazynowe. Szybko jednak zorganizowano tu pierwszą stałą ekspozycję Działu Techniki Rolniczej poświęconą narzędziom i maszynom rolniczym.
Dział posiada w zbiorach prawie 1000 eksponatów, z czego ok. 850 stanowią maszyny i narzędzia rolnicze. Bardzo duża część zgromadzonych muzealiów pochodzi z końca XIX i pierwszego pięćdziesięciolecia XX w. Z każdym rokiem zwiększa się liczba zgromadzonych zabytków.
Obecnie eksponaty Działu udostępnione są zwiedzającym we wspomnianym pawilonie techniki rolniczej - najcenniejsze ciągniki i silniki stacjonarne; na wystawie pod stalowymi wiatami – pozostała część kolekcji ciągników i silników oraz lokomobile parowe; w zabytkowej olejarni – wyposażenie wnętrza; w zabytkowym maneżu – ekspozycja kieratów; oraz w plenerze na terenie Muzeum, np. narzędzia i maszyny leśne.
Dział Techniki Rolniczej posiada 3 znaczące w kraju kolekcje techniczne. Jest to największa w Polsce muzealna kolekcja 58 sprawnych technicznie ciągników, wyprodukowanych w Polsce i zagranicą w latach 1917-1990. W kolekcji posiadamy najstarsze zachowane egzemplarze
z terenu naszego kraju, np. ciągnik Titan 10-20 z 1917 r., ciągnik Fordson F z 1918 r., ciągniki Lanz z różnych lat. Wśród polskich ciągników, m. in. kilka egzemplarzy kultowego Ursusa C-45, trzykołowy ciągnik Jaromka i również trzykołowy Ursus C 308.
Drugą prestiżową kolekcją jest największy w Polsce zbiór 11 odrestaurowanych i sprawnych lokomobil parowych z lat 1895-2012. W jej skład wchodzi 10 lokomobil fabrycznych i 1 miniatura lokomobili wykonane przez kolekcjonera w 2012 r. W tym zbiorze znajdują się najstarsze, zachowane w Polsce lokomobile samobieżne i przewoźne.
Trzecia kolekcja liczy obecnie 64 szt. działające silniki stacjonarne z lat 1890-1988. Jest również jednym z największych zbiorów muzealnych tego typu w Polsce. W skład kolekcji wchodzą polskie i zagraniczne silniki. Niektóre z nich są jedynymi zachowanymi w naszym kraju. Na szczególną uwagę zasługują m. in. silnik Machczyński z 1890 r. (najstarszy silnik stacjonarny w Polsce), silnik Ursus Typ A, silniki Perkun, silnik Deutz E12/d i silnik Pionier s.L.
Pracę zabytkowych ciągników, lokomobil parowych i silników stacjonarnych można zobaczyć w trakcie pokazów podczas imprez plenerowych organizowanych na terenie muzeum.