"Nie do iednegoż końca wszystkie zmierzają ogrody. Jedne samemi tylko wdziękami czynią przyiemne rozrywki, bez innego pożytku: drugie maią przynosić pożytek, bez wszelkich dla oka ozdób: inne i rozrywkom i pożytkowi służyć maią." Ks. Krzysztof Kluk
Kwitnące ogrody i kolorowe kwiaty, gdy za oknem pierwszy śnieg? To nie żadna pomyłka. My już tęsknimy za takimi widokami. Jeśli Państwo także, to jest właśnie wpis skierowany do Was.
Z wielką przyjemnością ogłaszamy zbliżający się rok 2023 rokiem wiejskich ogrodów – „ogrodów babcinych”, tradycyjnych i przyjaznych przyrodzie. Przez najbliższe miesiące zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych – pojawi się wiele informacji i ciekawostek związanych z tym tematem. Zaprosimy Was do naszych ogródków w skansenie, na bieżąco pokażemy prowadzone w nich prace i działania, przedstawimy dawne odmiany roślin ozdobnych, zielarskich i uprawnych.
Będziemy niezmiernie radzi, jeśli Państwo także zechcecie podzielić się z nami widokami z Waszych ogrodów przydomowych i działkowych. Na razie na zdjęciach w komentarzach, a w nadchodzącym sezonie miłośników sztuki ogrodowej zaprosimy do wzięcia udziału w organizowanym przez Muzeum Rolnictwa KONKURSIE NA NAJPIĘKNIEJSZE OGRODY, KTÓRE I ROZRYWKOM I POŻYTKOWI SŁUŻYĆ MAJĄ. Stanąć w szranki będą mogli właściciele ogrodów przydomowych i działkowych z Ciechanowca i okolicznych miejscowości.
Drogie Ogrodniczki i Ogrodnicy! O szczegółach będziemy informować, tymczasem już teraz zachęcamy do planowania nasadzeń na przyszły rok. Zima szybko minie i znowu będziemy mogli do woli przesadzać. A także siać, kopać, przycinać i grabić.
Oprac. Dorota Gnatowska, Dział Tradycji Zielarskich
Zdj. Agnieszka Kiersnowska, Dział Etnograficzny