Okrągła rocznica wybuchu powstania styczniowego 1863 roku, które było jednym z najważniejszych wydarzeń politycznych na ziemiach polskich w XIX wieku, stała sią okazją do zorganizowania w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu okolicznościowego spotkania.
Organizatorami spotkania byli: Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem, Łomżyńsko-Drohickie Bractwo Kurkowe Towarzystwo Strzeleckie w Ciechanowcu oraz Muzeum Rolnictwa. Wśród zaproszonych gości, obok przedstawicieli Bractw Kurkowych z całej Polski znaleźli się również przedstawiciele władz państwowych z wicewojewodą podlaskim Wojciechem Dzierzgowskim na czele.
W sobotą, 26 stycznia b.r. miała miejsce konferencja popularno-naukowa, podczas której pięciu referentów przedstawiło najważniejsze wydarzenia powstańcze na Mazowszu, Podlasiu i Bialostocczyźnie oraz sylwetki najwybitniejszych dowódców powstańczych działających na omawianym terenie. Dla zebranych Braci Kurkowych szczególne znaczenie mialo wystąpienie dr. Krzysztofa Gwoździa (z Muzeum w Tarnowskich Górach), który omówił wpływ polskich powstań narodowych na działalność i tradycje bractw strzeleckich. Bardzo życzliwie zostały przyjęte pozostałe referaty, w których ukazany został przebieg powstania w Królestwie Polskim (prof. dr hab. Adam Winiarz - UMCS Lublin), na terenie puszcz Polski Północno-Wschodniej (prof. dr hab. Adam Dobroński - UwB Białystok), w okolicach Ciechanowca (mgr Norbert Tomaszewski - Muzeum Rolnictwa) oraz działalność ostatniego dowódcy powstańczego - ks. Stanisława Brzóski (dr Szczepan Kalinowski - Biała Podlaska). Obrady w niezrównany sposób poprowadził prof. dr hab. Adam Dobroński, który w niezwykle ciekawy sposób potrafił skomentować wystąpienia referentów, zachęcić zebranych do dyskusji, czy zwrócić uwagę na ważne aspekty wydarzeń z 1863 roku mających wpływ na współczesną Polskę i Polaków.
Nie tylko konferencja zajmowała uwagę zgromadzonych w Muzeum Rolnictwa gości. W trakcie trwania sesji zebrani minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego przed kilku dniami Kardynała Seniora Józefa Glempa, który przez lata całe był związany z Warszawskim Bractwem Strzelców Kurkowych im. Jana Kilińskiego.
Tuż po zakończeniu obrad miała miejsce ceremonia przyjęcia do Łomżyńsko-Drohickiego Bractwa Kurkowego Towarzystwa Strzeleckiego w Ciechanowcu, nowego Brata. W wyniku tajnego głosowania (tzw. "balotażu" - franc. bollotage), odbywanego za pomocą białych i czarnych kul (białe kule za, czarne - przeciw), do Bractwa został niejednogłośnie (jeden głos sprzeciwu!) Brat Michał Wojno. Kolejny z kandydatów - Brat Dariusz Wojno, nieobecny na sesji z powodu obecności na sesji egzaminacyjnej, został przyjęty do Bractwa w czasie wieczornej uroczystości.
Zwiedzanie Muzeum Rolnictwa, w którym wzięło udział blisko pięćdziesiąt osób, odbyte przy pięknej, choć mroźnej, słonecznej pogodzie, zakończyło oficjalną część sobotnich uroczystości. Wieczorem, w Hotelu Nowodwory miał miejsce uroczysty Bal Królewski, na którym pojawili się Siostry i Bracia Kurkowi oraz goście zaproszeni przez Starszego Łomżyńsko-Drohickiego Bractwa Kurkowego Towarzystwa Strzeleckiego w Ciechanowcu - Brata Tomasza Miliszkiewicza z Ciechanowca.
W niedzielę, 27 stycznia b.r. miała miejsce uroczysta Msza święta, koncelebrowana przez Biskupa Drohiczyńskiego - ks. Antoniego Dydycza, w asyście Kapłanów z Ciechanowca i z miejscowości Niemyje Nowe. Podczas uroczystości, która odbyła się w zabytkowym kościele z Bogut-Pianek, przeniesionym w 2012 roku do skansenu Mazowiecko-Podlaskiego, wyświęcone zostały ceremonialne szaty nowo przyjętych Braci Kurkowych.
Ostatnim elementem uroczystości był staropolski kulig, odbywany w siarczystym mrozie, ale też w pełnym słońcu, po zakończeniu którego uczestnicy mogli się ogrzać i posilić przy ognisku na terenie skansenu.
Dwudniowa impreza, która miała miejsce w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, wpisuje się w ogólnopolskie obchody 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Jest to kolejna lekcja "historii na żywo" zorganizowana z wielkim rozmachem i dbałością o historyczne szczegóły. Pomimo wyczerpującego programu, kierujący sobotnimi obradami prof. dr hab. Adam Dobroński stwierdził, ze jest to dopiero pierwsza część powstańczych uroczystości. Oczekując na kolejne wydarzenia nawiązujące do wydarzeń z 1863 roku, możemy przekazać ważną informację tym, którzy z różnych powodów nie dotarli w ostatni weekend do Ciechanowca, że materiały z sesji ukażą się w tegorocznym "Ciechanowieckim Roczniku Muzealnym".
Norbert Tomaszewski