LEKCJE MUZEALNE I WARSZTATY Z DZIEDZINY TRADYCJI ZIELARSKICH

1. Lekcja muzealna i warsztaty "Herbatki i leki z ziołowej apteki"

Historia zastosowania roślin jako leków od zarania dziejów aż do czasów współczesnych ze szczególnym uwzględnieniem ziołolecznictwa ludowego, znaczenie roślin poświęconych i magicznych, zbiór, konserwacja i przechowywanie ziół, surowce zielarskie i sporządzanie leków ziołowych, charakterystyka wybranych gatunków roślin leczniczych, możliwa degustacja herbatek ziołowych. Podczas warsztatów uczestnicy dodatkowo przygotowują samodzielnie mieszankę ziół do sporządzania naparów lub maść z udostępnionych przez nas składników.

Czas trwania i miejsce: 45-60 minut, zajęcia odbywają się na wystawie „Tradycje zielarskie”, mogą być zorganizowane w dowolnej porze roku.

Grupa docelowa: dzieci i młodzież szkolna, studenci i dorośli.

Wielkość grup: do 20 osób

2.Lekcja muzealna i warsztaty "Pieprz i wanilia, czyli rzecz o roślinach przyprawowych"

Definicja i właściwości roślin przyprawowych, pochodzenie i podział przypraw, zastosowanie przypraw dawniej i dziś, przyprawy a zdrowie, przyprawy korzenne i ziołowe – charakterystyka i zastosowanie, hodowla, zbiór i suszenie roślin przyprawowych. Zapoznanie się z roślinami przyprawowymi na podstawie zdjęć i rycin, smaki i zapachy przypraw - prezentacja próbek przypraw korzennych i ziołowych. W trakcie warsztatów możliwe jest samodzielne sporządzenie i zapakowanie wybranej mieszanki przyprawowej przez każdego uczestnika.

Grupa docelowa: dzieci i młodzież szkolna, studenci i dorośli

Wielkość grup: do 20 osób

3. Lekcja muzealna i warsztaty "Zielnik młodego botanika"

Historia, rodzaje i znaczenie zielników, sposoby oznaczania gatunków, praca z kluczami do oznaczania roślin, tradycyjna metoda sporządzania zielnika, zasuszanie roślin i inne sposoby ich konserwacji, zielniki a ochrona przyrody. Demonstracja zabytkowych XIX-wiecznych zielników. Warsztaty polegają na samodzielnym zbieraniu i przygotowaniu zebranych roślin do zasuszenia, wykonaniu pokazowych kart zielnikowych z gotowego materiału oraz sporządzeniu etykiet zielnikowych.

Czas trwania i miejsce: 45-60 minut zajęcia w formie lekcji, zajęcia warsztatowe trwają ok. 120 minut, odbywają się na wystawie „Tradycje zielarskie”, mogą zostać zorganizowane w okresie od wiosny do wczesnej jesieni

Grupa docelowa: dzieci i młodzież szkolna

Wielkość grup: do 15 osób