LEKCJE MUZEALNE Z DZIEDZINY DREWNIANEGO BUDOWNICTWA WIEJSKIEGO

1. Lekcja muzealna i warsztaty „Wiejskie budownictwo drewniane w zaścianku podlaskim”

Charakterystyka wiejskiego budownictwa drewnianego – historia, rodzaje konstrukcji i typy budynków mieszkalnych i gospodarczych z uwzględnieniem tradycyjnego nazewnictwa. Uczestnicy zajęć poznają konstrukcję wieńcową drewnianego budownictwa drewnianego na podstawie obiektów skansenowskich. Uczestnicy lekcji mają możliwość złożenia małego budynku w konstrukcji wieńcowej. Podczas składania „chatki” omówione będą elementy konstrukcyjne, łącznie ze słomianym dachem i techniką poszywania.

Czas trwania i miejsce: 60 minut, zajęcia prowadzone są na terenie skansenu – na wolnym powietrzu.

Grupa docelowa: młodzież szkolna, studenci, dorośli

Wielkość grup: do 20 osób

2. Lekcja muzealna z dziedziny budownictwa wiejskiego "Dawne narzędzia do pracy w drewnie"

Obróbka drewna, to jedno z najważniejszych rzemiosł na tradycyjnej polskiej wsi. Uczestnicy poznają dawne narzędzia do obróbki drewna, warsztat pracy cieśli i stolarza, etapy obróbki drewna. Uczestnicy dowiedzą się jakiego drewna używano do budowy domów, jak rozpoznać te odpowiednie? Do czego służyły ciosło, siekiera, topór, piła tracka, dłuta, młotki drewniane, strugi itp. Prowadzący zaprezentuje prace przy użyciu poszczególnych narzędzi.

Grupa docelowa: młodzież szkolna, studenci, dorośli

Wielkość grup: do 20 osób