Kierownik działu, kustosz - mgr Marlena Brzozowska
Dział Historyczny utworzono w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu w 2019 r., na skutek podziału istniejącego od 1969 r. Działu Historyczno – Artystycznego. Zgodnie z jego nazwą gromadzone są w nim głównie muzealia związane z życiem społeczności wiejskiej na Podlasiu oraz historią Ciechanowca i okolic.
Liczące ponad 7 700 pozycji zbiory są dość silnie zróżnicowane. Obok archiwaliów zawierają odziedziczone po Dziale Historyczno-Artystycznym dzieła sztuki i wytwory rzemiosła artystycznego. Lwią część zgromadzonych eksponatów stanowią rękopisy pochodzące z XIX wieku, choć nie brak tu również ciekawych dokumentów z okresu staropolskiego. Badacze dziejów wsi oraz regionaliści zajmujący się Podlasiem i Mazowszem mogą znaleźć tu materiały do takich tematów jak np.: stosunki majątkowe panujące wśród społeczności wiejskiej i miejskiej, dzieje ziemiaństwa polskiego, historia spółdzielczości funkcjonowania dóbr ziemskich, a także wielu innych. W oparciu o wspomniane materiały powstało już wiele prac magisterskich i licencjackich oraz artykułów naukowych i popularnonaukowych.
Do najcenniejszych zabytków działu należą między innymi: Archiwum Rodziny Augustynowiczów – Ciecierskich z Bacik – kolekcja licząca blisko 1 000 rękopisów i druków, będących ważnym źródłem wiedzy o ziemiaństwie podlaskim XVI – XIX wieku, zbiór kilkuset map i planów z terenu powiatu Bielsk Podlaski, sporządzonych w czasie dwudziestolecia międzywojennego, oraz spuścizna po docencie Józefie Włodku – ziemianinie podlaskim, człowieku, który zebrał i ocalił od zapomnienia dzieje kilkuset majątków podlaskich. W oparciu o posiadane archiwalia oraz liczne kwerendy prowadzone w archiwach i bibliotekach rozsianych po całej Polsce, pracownicy działu prowadzą badania naukowe, owocujące licznymi publikacjami związanymi z szeroko pojętą historią regionalną.
Dział Historyczny jest zaangażowany w organizację konferencji naukowych i popularnonaukowych oraz wystaw czasowych często tworzonych we współpracy z zaprzyjaźnionymi muzeami, uczelniami, stowarzyszeniami i archiwami (np. Warszawa, Toruń, Liw, Drohiczyn, Łomża i Białystok).
Pracownicy Działu opiekują się wystawami Historia miasta Ciechanowca oraz wystawą poświęconą patronowi muzeum, uzupełnioną kolekcją minerałów.