LEKCJE MUZEALNE I WARSZTATY W ZABYTKOWEJ SZKOLE WE WSI WINNA CHROŁY (6 km od Muzeum):

1. Lekcja muzealna i warsztaty "Jak uczyli się nasi rodzice i dziadkowie"

Omówienie historii szkoły w Winnie-Chrołach. Zwiedzanie izby historycznej - prezentacja starych fotografii z życia szkoły, świadectw szkolnych, zeszytów szkolnych z dawnych lat, dyplomów za osiągniecia w konkursach przedmiotowych i sportowych. Zwiedzanie izb lekcyjnych z okresu międzywojennego i z czasów powojennych, pokoju nauczycielskiego oraz mieszkania kierownika szkoły.

Każdy z uczestników lekcji wcześniej przygotowanym ołówkiem w zeszycie "w trzy linie" wykona ćwiczenie z kaligrafii wg wzoru zapisanego kredą na tablicy. Każdy z uczniów swoją pracę ozdobi kolorowym "szlaczkiem". Prowadzący zajęcia oceni pracę stosując starą skalę ocen "od 1 do 5" (wpis nauczyciela czerwonym tuszem). Każdy z uczniów zabierze swóją pracę do domu.(Podejmie się też próbę pisania "stalówką" z użyciem atramentu z kałamarza i "suszki-bibuły", aby nie zrobić "kleksów").

Czas trwania i miejsce: 45 minut. Zajęcia odbywają się w sali szkolnej z lat 30-tych XX wieku w zabytkowej szkole w Winnie-Chroły.

Grupa docelowa: uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych

Wielkość grup: do 20 osób

Cena: do uzgodnienia

2. Lekcja muzealna "Z wizytą u przyjaciół z dzieciństwa"

Zajęcia są prowadzone w oparciu o stałą ekspozycję pod tytułem "Przyjaciele z dzieciństwa", na której są prezentowane zabytkowe zabawki datowane od końca XIX wieku po lata 80. XX wieku.

Czym bawiły się dzieci zanim powstała lalka Barbie i klocki Lego? Jak powstał pluszowy miś? Czy krokiet, to gra czy smaczne danie? Na te i wiele innych pytań znajdą odpowiedś uczestnicy lekcji. Ponadto w sali zabaw dzieci mogą bawić się dawnymi i współczesnymi zabawkami. Jeśli warunki pogodowe są sprzyjające zajęcia są wzbogacone o dawne gry i zabawy na powietrzu.

Czas trwania i miejsce: 60 minut. Zajęcia są prowadzone w okresie od marca do października, na wystawie zabawek, w zabytkowej szkole we wsi Winna-Chroły.

Grupa docelowa: dzieci i młodzież szkolna oraz osoby dorosłe.

Wielkość grup:do 25 osób

Cena: do uzgodnienia

3. Warsztaty muzealne "Słomiana Barbie"

Warsztaty są prowadzone w oparciu o stałą ekspozycję pod tytułem "Przyjaciele z dzieciństwa", na której są prezentowane zabytkowe zabawki datowane od końca XIX wieku po lata 80. XX wieku. Warsztaty rozpoczynają się od zwiedzania ekspozycji, podczas którego uczestnicy poznają odpowiedź na pytania: Czym bawiły się dzieci zanim powstała lalka Barbie i klocki Lego? Jak powstał pluszowy miś? Czy krokiet, to gra czy smaczne danie?

Podczas warsztatów każdy z uczestników w teorii i praktyce uczy się tworzyć lalki ze słomy.

Na zakończenie warsztatów każdy z uczestników może zabrać ze sobą lalki, które własnoręcznie wykonał.

Czas trwania i miejsce: 45 minut - zwiedzanie ekspozycji + 45 - 90 minut - przygotowanie własnoręcznie lalek ze słomy (długość zajęć zależy od wieku dzieci i wielkości grupy). Zajęcia są prowadzone w okresie od kwietnia do września, w dawnej szkole we wsi Winna-Chroły.

Grupa docelowa: dzieci i młodzież szkolna oraz osoby dorosłe.

Wielkość grup: do 25 osób